W dzisiejszych czasach na pozycję strony w wynikach wyszukiwania ma wpływ nie tylko i wyłącznie sama ilość linków kierujących do danej strony oraz jakość strony z jakich te linki pochodzą ale również i parametry związane z samą prędkością ładowania się konkretnej strony www. Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych polega dziś zatem w dużej mierze też na wielu aspektach technicznych związanych z szybkością serwowania danej strony. Dlaczego szybkość wczytywania się strony do pamięci przeglądarki miałaby zatem wpływać na jej pozycję w wynikach wyszukiwania?
Oczywiście ma to swoje logiczne spostrzeżenie i obecne pozycjonowanie stron zwyczajnie musi brać pod uwagę to jak bardzo szybko dana strona będzie w stanie wyświetlić się na ekranie komputera lub telefonu komórkowego czy tabletu.
Internauta który będzie musiał zbyt długo czekać na wyświetlenie się treści na swoim urządzeniu ze stuprocentową pewnością wróci do rezultatów wyszukiwania i przejdzie do następnej strony spełniającej zadane przez siebie kryteria wyszukiwania. Wyszukiwarki skrzętnie notują tego rodzaju zachowania i na ich bazie dokonują niezbędnych zmian i korekty w rankingu witryn internetowych. Nie pozostaje to bez wątpienia bez wpływu na upowszechnianie strony w internecie.
Jeszcze kilka lat temu profesjonaliści od seo dbali przede wszystkim o właściwe linkowanie do pozycjonowanych przez siebie stron internetowych. Dziś muszą analizować bardzo sporo dodatkowych czynników branych pod uwagę przez algorytmy wyszukiwarek. Na pozycję strony w wynikach wyszukiwarki będą miały wpływ wszystkie parametry, które w jakiś sposób wpływają na użytkowanie danej strony. Ogromne znaczenie ma nie tylko prędkość ładowania się o treści ale i sposób jej prezentacji. Najbardziej istotne jest też to czy dana strona dostarcza ciekawych treści.
Obserwując zachowania użytkowników internetu (szczególnie sprawdzając jak w znaczącej liczbie sytuacji powracają oni do strony z wynikami wyszukiwania) algorytmy wyszukiwarek są w stanie określić czy na danej stronie określony użytkownik znalazł to, czego realnie w sieci szukał. Na podstawie czasu przebywania na danej stronie można dziś z sporym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy na konkretnych wortalach internetowych dana osoba znalazła treści najlepiej odpowiadające na zadane w wyszukiwarce pytanie. Można zatem wpływać na pozycję strony w wynikach wyszukiwania starając się ażeby wszystkie teksty lub treści multimedialne na danej stronie były po prostu ciekawe i interesujące.
Zobacz: tworzenie stron zapleczowych.